Zrobisz to

Jak zaszyć dziurę szybko i sprawnie?

Twój ulubiony ciuch uległ zniszczeniu? Dziecko znowu wróciło z podwórka z dziurą na bluzce? Ukochany, dzianinowy sweter został zaciągnięty przez kota? Bez obaw! To nie powody, by rozpaczać, a już tym bardziej wyrzucać ubrania. Dowiedz się, jak zaszyć dziurę sprytnie i efektownie. Z nami to proste!

Dziura dziurze nierówna

Twoją garderobę wypełnia cały kalejdoskop dzianin oraz tkanin. O różnych kolorach, stylach i splotach. Łączy je jednak jedno – przy odrobinie pecha, każda może ulec zniszczeniu. Zanim jednak w podskokach udasz się do krawcowej, sprawdź, czy nie dasz rady zacerować swojej odzieży samodzielnie. To nie takie trudne! Szczególnie jeśli rozdarcie jest niewielkie. Zazwyczaj wystarcza zwykła igła i nitka. Jeśli jednak w materiale jest spory ubytek, niezbędne będzie użycie łatki.

Dzianina – jak zaszyć dziurę?

Dzianina tworzy charakterystyczne, prostopadłe oczka, ściśle ułożone w rzędach. Szycie dzianiny polega właśnie na scalaniu oczek. Jak to zrobić?

– ceruj od góry do dołu, naprzemiennie łapiąc nitką przeciwległe do siebie oczka,

– po złapaniu wszystkich oczek w rzędzie, zaszyj nitkę w materiał i w kolejnych rzędach postępuj tak samo,

– szyj aż do momentu, gdy dziura przestanie być widoczna,

-zrób supełek na wewnętrznej stronie dzianiny i… gotowe.

Cerowanie tkaniny

Tkanina to połączenie dwóch, prostopadłych względem siebie nitek.

Jak zaszyć dziurę na tkaninie?

– najpierw oczyść okolice dziurki z postrzępionych nitek.

– szyj dziurę zgodnie z przebiegiem splotu tkaniny – raz w lewej, raz z prawej strony,

– wbijaj igłę przy każdym brzegu dziurki, w równych odległościach,

– teraz przeciągaj nitkę odwrotnie do przebiegu splotu – przeplatając ją z poziomą (raz pod nią, a raz nad nią),

– teraz wystarczy już tylko zaszyć nitkę.

Uniwersalny, kryty ścieg

Jak zaszyć dziurę, by nie został żaden ślad? Myślisz, że nie da się tego zrobić? Na szczęście istnieje sposób na niewidzialny, kryty ścieg. Gdzie i kiedy się sprawdzi? Wszędzie tam, gdzie jest możliwość wywinięcia tkaniny na drugą stronę. Przyda się więc podczas szycia maskotek, kominów na szyję czy opasek.

Użycie tego ściegu jest bardzo proste. Wystarczy prowadzić go wzdłuż krawędzi materiału, z obu stron naprzemiennie. Naciągając nitkę po każdym ściegu, materiał będzie się ściągać. Dzięki temu szew stanie się niewidoczny. Na koniec wystarczy tylko wywinąć Twoje dzieło na drugą stronę i gotowe!

Bez maszyny ani rusz!

Niestety, jak możesz się domyślić, nie każdą dziurę uda Ci się zacerować ręcznie. Przy większych i bardziej skomplikowanych rozdarciach, nie obejdzie się bez maszyny do szycia. Jeśli marzysz o tym, by zostać jej prawdziwym wirtuozem, zachęcamy do skorzystania z naszych tutoriali. Odpowiedni warsztat pozwoli Ci nie tylko zreperować swoje ubrania, ale również stworzyć coś nowego, całkowicie od podstaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.