Zrobisz to

Jak uszyć roletę rzymską? 11 kroków

Jeśli potrzebujesz efektownej ozdoby okna w salonie lub kuchni, zdecyduj się na roletę rzymską. Możesz uszyć ją z tych samych materiałów co zasłony, więc bez problemu dopasujesz wzór i kolor do swojego wnętrza. Samo uszycie rolety rzymskiej nie jest trudne, musisz jedynie poświęcić trochę czasu. Jak uszyć roletę rzymską? Oto nasz poradnik!

Jaki materiał do uszycia rolety rzymskiej będzie najlepszy?

Wybór odpowiedniego materiału zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli męczy Cię słońce, wybierz grubą zaciemniającą tkaninę. Natomiast jeśli nie zależy Ci na zaciemnieniu, możesz wybrać dowolny materiał. Nawet tkaninę półprzezroczystą, a z pewnością otrzymasz niesamowity efekt dekoracyjny.

Co będzie potrzebne, żeby uszyć roletę rzymską?

Do uszycia rolety rzymskiej będziesz potrzebować:

– tkaniny,

– ołówka,

– linijki lub szablonu,

– taśmy z rzepem,

– patyczków drewnianych lub plastikowych,

– małych kółek plastikowych,

– żyłki nylonowej,

– maszyny do szycia z akcesoriami krawieckimi.

Szycie rolety rzymskiej w 11 krokach

1. Określ wymiar rolety, mierząc okno i uwzględniając sposób montażu.

2. Jeśli już masz wszystkie wymiary rolety rzymskiej, musisz doliczyć odpowiednią ilość materiału na podwinięcie:

– do szerokości rolety dodaj 8 cm,

– długość rolety musisz zwiększyć o 13 cm, jest to nadmiar potrzebny na podwinięcie rolety z dwóch stron i stworzenie miejsca na obciążnik.

3. Kolejną rzeczą, jaką musisz wziąć pod uwagę, jest doliczenie do długości rolety zapasu materiału na kanaliki, w których umieścisz patyczki usztywniające. Najlepiej rozmierz je co 30 cm. Długość zapasu zależy od ilości kanalików i grubości patyczków, jakie posiadasz.

4. Kiedy masz już wszystkie wymiary, wytnij odpowiedni kawałek materiału. Następnie zaczynając od dołu tkaniny, odmierz 8 cm na obciążnik i podłożenie, narysuj linię w tym miejscu. Pora wyznaczyć miejsca fiszbin. Narysuj linię co 30 cm, uwzględniając szerokość patyczków. Linię rysuj przed i po patyczku. Nie zapomnij o narysowaniu linii 4 cm od boków Twojej rolety.

5. Następnie zaprasuj brzegi po 4 cm wzdłuż linii i przeszyj.

6. Górną krawędź zawiń 5 cm, zaprasuj i przeszyj. Przymocuj taśmę z rzepem po lewej stronie rolety i przyszyj ją.

7. Zagnij na 8 cm i zaprasuj dolną krawędź. Złóż ją ponownie na pół, zaprasuj i przeszyj wzdłuż bocznych krawędzi. Powstanie w ten sposób kieszonka na obciążniki.

8. Następnie zaprasuj miejsca, w których będą tunele na patyczki, tak aby układały się w jedną stronę. Połóż tkaninę na lewą stronę i złóż wzdłuż linii zaprasowania. Szyj około 1 cm od brzegu zagięcia, tworząc kanalik. Zrób tak ze wszystkimi miejscami, gdzie mają być tunele. Włóż patyczki w tunel.

9. Do utworzonej wcześniej kieszonki włóż obciążniki.

10. Roletę za pomocą taśmy z rzepem przymocuj do mechanizmu. Rozłóż na rolecie wyprostowaną żyłkę.

11. Wzdłuż rozłożonej żyłki, przyszyj ręcznie plastikowe kółeczka w miejscach, gdzie są tunele. Przepuść przez nie żyłkę.

Twoja roleta jest gotowa! Możesz zawiesić ją w swoim oknie i cieszyć się jej wyglądem oraz funkcjonalnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *