Zrobisz to

Jak uszyć spódnicę maxi? Poradnik krok po kroku

Niezbędnym elementem wiosennych i letnich stylizacji, który powinnaś mieć w swojej szafie, jest spódnica maxi. Jeśli masz problem ze znalezieniem idealnej spódnicy na lato, możesz zrobić ją sama. Zastanawiasz się jak uszyć spódnicę maxi? To bardzo proste!

Przygotuj materiały i akcesoria niezbędne do uszycia spódnicy

Uszycie spódnicy na lato jest jedną z łatwiejszych rzeczy. Dlatego nawet gdy nie masz zbyt wielkiego doświadczenia, poradzisz sobie. Na początek przygotuj:

– dzianinę wiskozową,

– podwójną igłę,

– gumkę o szerokości 5 cm,

– gumkę o szerokości 0,5 cm,

– nici w kolorze materiału,

– gumo-nici w kolorze materiału,

– szpilki,

– znikopis,

– metr krawiecki.

Jak uszyć spódnicę krok po kroku? Podpowiadamy!

Krok 1

Mierząc długość spódnicy, pamiętaj, że musisz uwzględnić tunel na gumkę, który doszyjesz do reszty materiału. W tym wypadku będzie to 5 cm oraz dodatkowe 4 cm na szwy i podłożenie.

Do szerokości materiału, jaką wybierzesz (od tego zależy obszerność spódnicy) powinnaś dodać około 3 cm na szwy. Po zdjęciu wymiarów wykrój dwa jednakowe prostokąty, które będą przodem i tyłem spódnicy.

Następnie wykrój tunel na gumkę. Powinien mieć on szerokość około 13-14cm (dwa razy szerokość gumki plus zapas na szwy). Jego długość zależy od Twojego rozmiaru w pasie. Zmierz swój obwód i do wyniku dodaj około 3-4 cm zapasu.

Krok 2

Złóż dwa skrojone prostokąty prawymi stronami do siebie i zszyj obydwa boki. Możesz zrobić to na owerloku lub zwykłej maszynie. Używając zwykłej, najpierw musisz przestębnować, a następnie obrzucić ściegiem zygzakowatym.

Krok 3

W tym kroku musisz wszyć gumkę 0,5 cm. Przypnij ją do brzegu spódnicy po prawej stronie, dzieląc zarówno gumkę jak i dzianinę na 8 równych części. Przypnij szpilkami dokładnie w tych 8 miejscach. Następnie wszyj gumkę, ściegiem zygzakowatym o szerokości 4-4,5 mm, równo ją naciągając podczas szycia. Powinnaś uzyskać równomierne marszczenie.

Krok 4

Aby przygotować pas, złóż na połowę wcześniej wykrojony pasek i zszyj jego boki. Uzyskałaś tunel, który następnie musisz złożyć na połowę szerokości. Przeszyj teraz dookoła, zostawiając 5 cm otwór. Przeciągnij gumkę przez uszyty pas, a następnie zszyj jej dwa końce oraz pozostawiony otwór.

Krok 5

Kolejnym krokiem jest przyszycie pasa do spódnicy. Żeby to zrobić, musisz podzielić pas i spódnicę na 4 części i spiąć ze sobą prawymi stronami w wyznaczonych wcześniej czterech punktach. Do zeszycia tej części spódnicy użyj gumo-nici, które nawiń na szpulkę i umieść w bębenku. Na górę załóż zwykłą nić. Następnie przyszyj pas do spódnicy, lekko go naciągając, szyj po gumie, która znajduje się wewnątrz pasa.

Krok 6

Obszyj dół spódnicy, obrzucając go najpierw na owerloku lub ściegiem zygzakowatym. Następnie zaprasuj na szerokość 1,5-2 centymetrów i przeszyj za pomocą podwójnej igły.

Spódnica gotowa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *